Історична довідка

Новоолександрівська об’єднана територіальна громада Запорізького району Запорізької області складається із сіл Новоолександрівка, Григорівка, Веселянка, Юльївка, Новооленівка,  Запорожець, Річне.

Кожне село має свою унікальну і цікаву історію.

 

Історія села Новоолександрівка

Засновано село Новоолександрівка німцями – менонітами в 1869 році і мало назву Поди. В 1914 році перейменовано в Олександрталь, а з 1932 року – Новоолександрівка.

Нині в селі проживають 3 родини, які мають коріння німців — менонітів. (Волочкові, Карякіни, Дробенко), вихідці з родини Шпеєр. По їх розповідям тут народилися їх батьки, які і поховані на сільському кладовищі.

З розповідей Волочкової О.Р. та Карякіна В.Р. в селі Новооленівка діяла збудована німцями – менонітами цегельня, на якій випалювали цеглу та черепицю. Вироби мали іменний штамп. Діяла початкова школа, був молитовний дім.

В 1937 році красно армійцями було вивезено понад 40 сімей у невідомому напрямку. Волочкова О.Р. свідчить зі слів матері, що в 1941 році красноармійці вивезли всіх німців, залишилися лише ті, кого на той час не було у селі.

На даний час на території Новоолександрівської сільської ради залишилося 6 будівель збудовані німцями – менонітами. Всі вони розташовані по вулиці Центральна села Новоолександрівка. З них: 4 житлові будинки (№34,52,32,72). На деяких фронтонах збереглася дата забудови – 1903 рік. Молитовний дім  №69 і гостьовий двір №30.

Німецьке кладовище на цей час зруйноване. Зі слів нащадків очевидців німці – меноніти мали добротні будинки, де під однією покрівлею були і житлові і господарські приміщення. Вони були заможними господарями, збирали великі врожаї, тримали велике господарство. За традиціями німців – менонітів хрещені батьки повинні були на виданні хресника забезпечити його всім необхідним для життя майном.

 

Історія села Юльївка

Перші поселення майбутньої Юльївки з`явилися  на лівому березі річки Конки нижче села Веселянка в 1700р. У народі образно говорили: на Кучугурах.    Є дані що з 1780 року володаркою цих земель с закріпаченими вільними козаками була Катерина Василівна Скавронська. Землі їй подарував її дядечко Григорій Олександрович Тавричеський — Потьомкін.

Це був дарунок на перше весілля Катерини. Самому Потьомкіну землі були даровані царицею Катериною ІІ у 1777 році. Від першого шлюбу графиня Скавронська мала двох дітей. Донька Марія та її чоловік Павло народять дочку Юлію, яку виховає бабуся Катерина Василівна. В 1773 році помирає перший чоловік Катерини Василівни, а другим її чоловіком стає Юлій Помпеєвич  Літта . Слободи подаровані Катерині Скавронській. Пізнше  з`являться поселення Літровка і Юльївка, які були засновані на честь  Юлія Помпеєвича  Літта. У 1829 році після смерті Катерини Скавронської землі були даровані її онучці Юлії Павлівні Самойловій.  У 1840 році Юлія Павлівна була вислана до Італії і продала свої південні землі Єгору Францевичу Канкрину.  Наприкінці 1800 року, коли земля вже перейшла в общинне користування із села Кінської (тепер Григорівка), прибула сім’я поляків, які служили у пана Сокола. Вони купили небагато землі і почали господарювати. Це сім’я Йосипа Маєвського, в якого було чотири сина: Йосип, Вегетій, Федір(говорили тоді Франя), та Андрій.

У 1924 році був організований комітет незаможних селян. Землю поділили між селянами, але тих хто не мав тягла (коней чи волів і не міг її обробити), комітет часто допомагав.   10 жовтня 1957 р .  Юльївську сільську раду об’єднали  із Новоолександрівською .

З 1969 – 1995 рр на території Юльївки був радгосп відгодівельник “Запорізький”. У 2000 році  за Указом Президента про реформування від 03.12.1999 рік КСП “Юльївка” реформований в СПК  “Юльївка”. З 2002 року господарство СПК “Юльївка” було закрито

Територія села Юльївка займає площу 146,6га. Село має 6 вулиць. Це вулиці Дружби (раніше 

Леніна), Шевченко, Набережна, Рибна, Степна,  Молодіжна. Прописаних 405 осіб.На території знаходяться Юльївський НВК, Центр культури і дозвілля, почтове відділення, Юльївський ФАП, крамниця і розподільча станція високої напруги електричного струму.

З 2016 року на сільськогосподарських землях господарюють  СФГ «Оріс – Нива-1» під   керівництвом родини Водяницької І.І. та найменші площі орендує ФГ «Орбіта – СМ» під керівництвом Сергієнко О.О.

 

Історія села Веселянка

На березі річки Конки, яка колись була судоходною річкою, яка була межею між татарськими землями та українськими і розкинуло свої віти вулиці села Веселянка.

Землі  села Веселянка почали засвоюватися в 1773 році переселенцями – рекрутами, що тікали від тривалої солдатської служби, під час навали Речі Посполитої. Із 1774 по 1784 роки сюди пани  вивозили своїх чи покупних селян цілими сім’ями. Щоб заселити землі рангових дач і утворити нові панські маєтки.

Тут завжди жили працелюбні люди, які і підняли рівень села Веселянка на високий рівень.

На даний момент  на території села діє Веселянський навчально — виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад»  .Діє Веселянська амбулаторія  загальної практики – сімейної медицини. Діє Веселянський центр культури і дозвілля. Є діючий храм на честь Богоявлення Господнього. Село має населення понад 950 чоловік.

 

Історія села Григорівка

Село Григорівка засновано у 18 столітті на місці старовинного козацького зимівника Самарської паланки. На місті старовинного козацького зимівника. Козаки осіли на цій землі в 1773 році та заснували «государеву слободу» Кінську, вона ж Кінськоволівка.

Катерина Скавронська перейменувала Кінсьководівку в знак вдячності своєму дядькові на Григорівку.

На теперішній час в селі знаходиться і працює: старостат Новоолександрівської територіальної громади; Григорівський НВК;  григорівський центр культури і дозвілля; поштове відділення; ФАП (фельдшерсько-акушерський пункт); три продуктові магазини та кіоск

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь